Wózek magazynowy - zastosowanie, rodzaje, konserwacja

Wózek magazynowy - zastosowanie, rodzaje, konserwacja

Wózki magazynowe, jak sama nazwa wskazuje, bywają wykorzystywane najczęściej na terenach magazynów. Jednak z uwagi na duże zróżnicowanie sposobów składowania ładunków wyróżnia się kilka typów wózków, które określać można tym mianem. Czym są wózki magazynowe? Jak najlepiej dopasować je do charakteru prowadzonego przedsiębiorstwa? I ile kosztują? Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury!

W poprzednich artykułach omawialiśmy zagadnienia dotyczące funkcjonowania magazynów, na przykładzie najbardziej popularnych ich rodzajów; wskazywaliśmy, jak dobrze rozplanować drogi transportowe w magazynie oraz przedstawialiśmy różne rodzaje regałów magazynowych.  Nadszedł czas, aby nieco lepiej przyjrzeć się urządzeniom obsługującym te powierzchnie, czyli wózkom magazynowym.

W poniższym artykule opowiemy o tym:

 • co wyróżnia wózki magazynowe;
 • jakie są najbardziej popularne rodzaje tych urządzeń;
 • jak wózki magazynowe ułatwiają codzienną pracę;
 • kto i jak powinien dbać o te urządzenia;

a także wiele więcej, dzięki czemu łatwiej będzie Wam dopasować urządzenia do warunków panujących w Waszym magazynie.

Wózki magazynowe - charakterystyka

Tym, co przede wszystkim wyróżnia wózki magazynowe na tle innych urządzeń transportu bliskiego jest fakt, iż ich głównym zadaniem jest składowanie towarów - czyli rozmieszczanie ładunków na regałach w określony i zamierzony sposób, zgodzie z przyjętym systemem. Oznacza to, iż na co dzień wózki magazynowe przeznaczone są do pracy w zamkniętych pomieszczeniach, co z kolei ma wpływ na na ich kolejną cechę charakterystyczną czyli rodzaj napędu.
Pojazdy z kategorii wózków magazynowych napędzane są przez zastosowanie ładowanych elektrycznych baterii, dzięki czemu ich praca jest nie tylko efektywna i wydajna, ale także cicha oraz zdrowsza (!). Dlaczego? W przeciwieństwie do urządzeń o napędzie spalinowym, pojazdy elektryczne nie emitują spalin. Dzięki temu mogą pracować nawet w niewielkich zamkniętych pomieszczeniach, czy wąskich korytarzach.

charakterystyka-wozkow-magazynowych

Rodzaje wózków magazynowych

Do kategorii wózków magazynowych można zaliczyć aż kilka różnych rodzajów wózków jezdniowych unoszących oraz część wózków paletowych z napędem. Wszystkie one bardzo dobrze sprawdzają się podczas prac wewnątrz pomieszczeń, a jedyne, co je różni to bardziej precyzyjne zastosowanie oraz dodatkowe funkcje i udźwig:

 • paleciaki elektryczne prowadzone - ten rodzaj wózków często wykorzystuje się w niewielkim magazynach niskiego składowania, a częściej w hurtowniach czy na zapleczach sklepów.
  Wózki te mają niewielką wartość maksymalną unoszenia, jednak w zamian za to dysponują inna, niebywale przydatną umiejętnością - ich niewielkie rozmiary sprawiają, że mogą wjechać bezpośrednio na naczepę ciężarówki i z niej pobierać ładunki. Jest to niezwykle przydatne i wygodne rozwiązanie.
 • paleciaki elektryczne z masztem - wielkością konstrukcji przypominają wózki prowadzone, są jednak dodatkowo wyposażone w maszt. Maszt umożliwia paleciakom unoszenie ładunków na większe wysokości - do kilku metrów, co z kolei sprawia, że pojazdy te mają możliwość obsługi magazynów średniego składowania.
  Poza tym paleciaki z masztem są łatwe w obsłudze, przez co praca na tych urządzeniach wykonywana jest sprawnie i szybko.
 • wózki przegubowe - ich budowa już na pierwszy rzut oka jest inna niż w przypadku wózków widłowych czołowych. Urządzenia te skonstruowane są w taki sposób, aby maszt z karetką wideł skręcał się niezależnie od pojazdu. Tego typu rozwiązanie umożliwia zarówno swobodny przejazd urządzeń w korytarzach o niewielkiej szerokości, ale także sprawne wykonywanie manewrów składowania oraz pobierania ładunków bez konieczności wykonywania pełnego skrętu wózkiem (w większości modeli maszt obraca się o nawet 220 stopni).
  wozki-przegubowe
 • wózki czołowe - są bardzo wydajnymi i efektywnymi pojazdowi. Posiadają duże prędkości jazdy. W zależności od modelu mogą być przeznaczone do wykonywania zadań z zakresu transportu magazynowego oraz składowania średniego lub wysokiego.
  Idealnie sprawdzają się w przewożeniu ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. Wykorzystuje się je głównie w centrach logistycznych i na dużych halach magazynowych, gdzie wózki czołowe z powodzeniem przewożą ciężkie elementy oraz palety z towarami.
 • wózki wysokiego składowania -   są zdecydowanie najbardziej zaawansowanymi technologicznie spośród wszystkich wymienionych urządzeń. Nazywane bywają wózkami bocznymi, ponieważ w ich przypadku maszt z karetką i widłami ułożone są prostopadle do miejsca zajmowanego przez operatora.
  Wózki boczne wykorzystuje się przede wszystkim podczas operacji składowania wysokiego a także do transportu długich elementów - takich jak rury czy deski.


Jak wózki magazynowe ułatwiają codzienną pracę?

Jak można było zauważyć, wózki magazynowe są niezwykle przydatne i sprawdzają się podczas wielu zadań z zakresu transportu bliskiego i magazynowego oraz składowania. Poza składowaniem ładunków, wózki magazynowe służą także w procesie kompletacji oraz dostarczania zamówień. Dzięki ich wykorzystaniu, praca staje się lżejsza oraz szybsza, a pracownicy nie są tak obciążeni, jak w przypadku wykonywania zadań z użyciem wózków ręcznych, czy narażeni na hałas, jak podczas pracy na wózkach spalinowych.
Napęd wózków magazynowych jest wydajny i ekonomiczny, a wymiana i ładowanie baterii bardzo łatwe.
W zależności od typu urządzenia i modelu, wózki magazynowe mogą rozwijać duże prędkości, co usprawnia transport wewnętrzny. A ich obsługa jest łatwa i nieskomplikowana.

jak-wozki-magazynowe-ulatwiaja-codzienne-prace

Kto zajmuje się konserwacją wózków magazynowych?

Za konserwację oraz naprawę wózków magazynowych powinien odpowiadać przeszkolony i wykwalifikowany konserwator wózków widłowych lub współpracujący serwis wózków widłowych. Tylko wtedy można mieć pewność, iż urządzenia te są pod odpowiednim nadzorem. Dokonywanie wszelkich napraw powinno być odnotowane, tak aby w przypadku kontroli Urzędu Dozoru Technicznego nie było żadnych wątpliwości i nieprawidłowości.
Ponadto, wózki magazynowe podlegają kontrolom i przeglądom, które powinny odbywać się regularnie, w terminach określonych przez producentów lub (jeśli nie zostało to określone) raz na rok/ 2 lata w zależności od formy dozoru technicznego, jakim objęte jest urządzenie.
Do zakresu działań konserwatora zaliczyć można także:

 • wymianę elementów wózka,
 • usuwanie usterek i awarii;
 • modernizację urządzeń.

Wybierając serwis wózków widłowych lub korzystając z usług konserwatora, warto upewnić się przede wszystkim, że posiada właściwe uprawnienia, dobre zaplecze oraz oferuję gwarancję na swoje usługi czy wymieniane części. Część z tego typu usługodawców w swojej ofercie posiada także możliwość dojazdu do klienta czy wypożyczenie sprzętu zastępczego na czas usunięcia awarii.

konserwacja-wozkow-widlowych

Podsumowanie

Wózki magazynowe to wydajne i bardzo przydatne urządzenia transportu bliskiego. Charakteryzuje je napęd elektryczny oraz duże umiejętności z zakresu składowania ładunków, które wykorzystują w swojej codziennej pracy.
Różnorodność dostępnych na rynku wózków magazynowych sprawia, że każdy przedsiębiorca jest w stanie znaleźć wśród nich urządzenie dopasowane parametrami do potrzeb swojego magazynu.