Regały magazynowe - rodzaje, charakterystyka, zastosowanie

Regały magazynowe - rodzaje, charakterystyka, zastosowanie

Bez nich magazyny nie mogłyby istnieć, a składowanie pozbawione byłoby logiki. Mowa oczywiście o niezastąpionych regałach magazynowych! Czy wiesz, że mogą się one znacznie różnić między sobą budową oraz przeznaczeniem? Zobacz sam!

Regały magazynowe stanowią wielopoziomowe konstrukcje, które umożliwiają sprawne składowanie towarów, w tym różnego rodzaju palet, o których pisaliśmy w poprzednim artykule “Popularne rodzaje palet - zobacz, czym się różnią i jak je rozpoznać!”. Dziś zaprezentujemy odpowiedzi na pytania:

 • Jak dobrze wybrać regały magazynowe?
 • Z czego są wykonywane?
 • Czym różnią poszczególne rodzaje regałów i gdzie się je wykorzystuje?
 • Jakimi przepisami objęte są konstrukcje regałów magazynowych?
 • Czym są przeglądy regałów?

Mamy nadzieję, że poniższy artykuł będzie stanowił znaczne ułatwienie dla osób stojących właśnie przed wyborem regałów do magazynu.

Jak dobrze wybrać regały magazynowe?

Jak dobrze wybrać regały magazynowe?

Regały magazynowe mogą znacznie różnić się między sobą, dlatego, przed ich zakupem należy dokładnie przeanalizować kilka czynników, które będą miały bezpośredni wpływ na decyzję. Wybierając regały magazynowe zwróć uwagę na:

 • wymiary konstrukcji - przyjmuje się, iż standardowy wymiar regału magazynowego to 610 mm x 1220 mm x 1820 mm, jednak urządzając magazyn warto przede wszystkim kierować się funkcjonalnością i maksymalnym zagospodarowaniem wolnej powierzchni. Właśnie dlatego tak ważne jest dopasowanie wysokości regałów zarówno do magazynów o nisko usytuowanym stropie, jak i do hal, które można z łatwością przystosować do składowania wysokiego.
 • liczbę półek i ich rozstawienie - bardzo ważne, aby ułożenie półek pozwalało na swobodne umieszczanie na nich towarów - oznacza to, że nie mogą być zbyt niskie, ani za wąskie.
 • maksymalne obciążenie - jest to jedna z najważniejszych i decydujących wartości przy wyborze regałów do magazynu. Maksymalne obciążenie wskazane przez producenta konstrukcji nie może zostać przekroczone. Przeciążenie regału z towarem mogłoby skutkować wygięciem i odkształceniem elementów konstrukcji, upadkiem ładunków lub nawet utratą stabilności całego regału.
 • tworzywo z jakiego są wykonane regały magazynowe - to od niego w dużej mierze zależy maksymalny udźwig konstrukcji. Regały magazynowe najczęściej wykonuje się ze:
  - stali - to najbardziej solidny i odporny na wszelkie uszkodzenia rodzaj konstrukcji;
  - aluminium - regały z tego tworzywa są lżejsze niż stalowe, ale wciąż stabilne i dość wytrzymałe;
  - polipropylenu - stosowany przede wszystkim do wykonania półek. Elementy wykonane z polipropylenu są wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i trwałe.

Inną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem regałów magazynowych jest także sposób ich montażu, szczególnie jeśli przeznaczone są one do samodzielnego skręcania. Warto zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość mocowań, liczbę elementów składowych, a także możliwość demontażu i ponownego złożenia konstrukcji, na wypadek gdyby zaszła taka potrzeba.
Jednak zdecydowanie najważniejsze jest dopasowanie regałów do potrzeb magazynu, poprzez wybór odpowiedniego ich rodzaju.


Rodzaje regałów magazynowych

Rodzaje regałów magazynowych

Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie regałów magazynowych:

 • statyczne;
 • dynamiczne.

W skład tych grup wchodzi kilka rodzajów regałów, które omówimy poniżej.

Regały statyczne

Regały statyczne, zwane inaczej stałymi to konstrukcje najczęściej wykorzystywane we wszelkiego rodzaju magazynach. Swoją nazwę zawdzięczają faktowi, iż w ich przypadku, konstrukcja nie zmienia swojego położenia, a regały są na stałe przymocowane (dla większej stabilności mogą być przytwierdzone do ścian lub podłoża).
Wśród regałów statycznych wyróżnia się:

 • regały ramowe - ich konstrukcja stanowi powtarzający się układ ramowy, zbudowany ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych połączonych stężeniami;
 • regały paletowe - nazywane również bezpółkowymi lub regałami wysokiego skłądowania; jak łatwo się domyślić wykorzystywane przede wszystkim do składowania ładunków umieszczonych na paletach; ich budowa opiera się na nośnych poprzeczkach (trawersach); zastosowanie znajdują w wysokich magazynach i halach, gdzie wymaga się składowania towaru na wysokości nawet kilkunastu metrów
 • regały półkowe - wykorzystywane przede wszystkim przy składowaniu ładunków o mniejszych gabarytach; ich konstrukcja polega na zastosowaniu poprzeczek nośnych, na których montuje się półki;
 • regały wspornikowe - są bardzo proste w montażu, mogą być wykorzystywane zarówno w magazynach, jak i na zewnątrz; ich budowa znacząco różni się od konstrukcji regałów paletowych czy półkowych, gdyż opiera się jedynie na pojedynczych słupach i zamocowanych do nich poziomych wspornikach; regały wspornikowe używane są przede wszystkim przy składowaniu pionowym (np. profili, desek, rur czy prętów).

Na większości regałów statycznych (poza wspornikowymi) składowanie towarów odbywa się poziomo.

Regały dynamiczne

Regały dynamiczne

Drugą grupę regałów stanowią regały dynamiczne (inaczej przesuwne lub przejezdne). Tym, co odróżnia je od regałów statycznych jest występowanie w konstrukcji elementu jezdnego, który pozwala im się poruszać (najczęściej po specjalnie przystosowanych szynach).
Do tej kategorii zaliczają się:

 • regały przepływowe - stanowią nowoczesne i wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku magazynów spożywczych, farmaceutycznych czy tekstylnych oraz wszędzie tam, gdzie składuje się ładunki z ograniczoną datą ważności; przy zastosowaniu regałów przepływowych ładunki przemieszczają się za pomocą wmontowanych modułach rolkowych;
 • regały wjezdne - pozwalają optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową, przez zminimalizowanie dróg transportowych; swoje zastosowanie znajdują głównie w magazynach, w których składuje się towar wyłącznie jednego rodzaju a sam czas składowania jest raczej krótki; ich użytkowanie wpływa zdecydowanie korzystnie na porządek w magazynie;
 • regały przesuwne - z kolei ten rodzaj regałów sprawdza się nawet przy bardzo zróżnicowanym asortymencie, dzięki łatwemu dostępowi do wszystkich składowanych ładunków.

Regały dynamiczne najczęściej wykorzystuje się w magazynach, które chcą jak najlepiej dysponować niewielką powierzchnią, gdyż koszt jej utrzymania jest stosunkowo wysoki. Mowa tu głównie  o chłodniach oraz mroźniach.

Regały magazynowe a przepisy

Regały magazynowe a przepisy

Nie każdy wie, iż stan techniczny oraz sposób użytkowania regałów magazynowych objęty jest w Polsce konkretnymi przepisami prawnymi. Są to przede wszystkim:
- art. 207 Kodeksu Pracy, w którym mowa o zapewnieniu przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy;
- art. 215 Kodeksu Pracy dot. wykorzystania urządzeń oraz maszyn w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracownikom;
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26. września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym mowa o realnej ocenie ryzyka w miejscu pracy (w tym przypadku magazynie), przestrzeganiu stałych kontroli stanu technicznego sprzętów i urządzeń oraz bezpośrednio, co tyczy się regałów magazynowych - zapewnieniu odpowiedniej, wytrzymałej konstrukcji regałów, która będzie zabezpieczona w odpowiedni sposób przed ich przewróceniem.
Wszystkie powyższe przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom magazynu, poprzez właściwe zarządzanie sprzętem i urządzeniami. W tym celu warto wykonywać przeglądy regałów magazynowych.

Na czym polegają przeglądy regałów magazynowych?

Obowiązkiem właściciela magazynu jest dbanie o właściwy stan techniczny wszystkich urządzeń i elementów znajdujących się w magazynie i wykorzystywanych na co dzień przez pracowników.
Kontrola stanu technicznego regałów magazynowych także powinna odbywać się regularnie i być przeprowadzana przez kompetentne, wykwalifikowane osoby (np. inspektora BHP czy kierownika magazynu).
Nie ma odgórnie narzuconych przez ustawodawstwo terminów przeglądów regałów magazynowych. Powinny się one odbywać w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa oraz:
- intensywności eksploatacji regałów;
- środowiska pracy i warunków panujących w magazynie (np. wilgoć, wysoka/niska temperatura);
- narażenia na ewentualne zagrożenia (także wynikające z charakteru składowanych towarów).
Do przeglądu regałów warto podejść bardzo poważnie, sporządzając w jego trakcie protokół zawierający:

 • dane pracowników, którzy dokonywali oględzin;
 • stan techniczny konstrukcji;
 • ewentualne uszkodzenia, nieprawidłowości;
 • propozycje rozwiązania problemu;
 • uwagi i spostrzeżenia do wdrożenia w celu usprawnienia składowania;
 • podsumowanie dotychczasowych działań (np. czy odnotowane podczas poprzedniego przeglądu sugestie zostały wdrożone w życie).

Regularnie kontrolowany stan techniczny regałów z pewnością pozwoli zachować je dłużej w dobrej kondycji oraz uniknąć ewentualnych niepożądanych wypadków.

Regały magazynowe - podsumowanie

Regały magazynowe - podsumowanie

W powyższym artykule omówiliśmy różne popularne rodzaje  regałów magazynowych oraz ich zastosowanie, a także uproszczony sposób przeprowadzania przeglądów stanu technicznego tych konstrukcji.
A jeśli szukacie pojazdów, które poradzą sobie w magazynach wysokiego składowania, zapraszamy do sprawdzenia naszych wydajnych i wielofunkcyjnych wózków widłowych wysokiego składowania oraz wózków paletowych z masztem, które poradzą sobie w niższych partiach magazynów.