Popularne rodzaje palet - zobacz, czym się różnią i jak je rozpoznać!

Popularne rodzaje palet - zobacz, czym się różnią i jak je rozpoznać!

Palety to jedne z najpopularniejszych konstrukcji przeznaczonych do transportowania ładunków z jakimi na co dzień spotykają się operatorzy wózków widłowych. Popularne palety wykorzystuje się właściwie wszędzie - głównie w magazynach oraz zakładach produkcyjnych. Nie każdy jednak wie, iż istnieją różne rodzaje palet. To czym się różnią i jak je rozpoznać zaprezentujemy w poniższym artykule.

Kiedy pojawiły się pierwsze palety?

Przed jej wynalezieniem palet do transportowania wykorzystywano jednorazowo drewniane oraz metalowe płyty lub mało wydajne wózki transportowe. Bezpośredni wpływ na wynalezienie palet miała...wojna. Wybuch II Wojny Światowej związany był z potrzebą wynalezienia konstrukcji umożliwiającej transport żywności dla żołnierzy na duże odległości oraz usprawnienie ogólnej logistyki transportu. Taką konstrukcją okazała się paleta do wózka widłowego. Notuje się, iż pierwsza tego typu konstrukcja została zgłoszona do urzędu patentowego w 1945 roku. Charakteryzowała się ona tym, iż widły pod nią można było wsunąć ze wszystkich czterech stron. Natomiast pierwsza paleta, najbardziej zbliżona wymiarami i kształtem do obecnej, powstała w 1949 roku i została wyprodukowana przez szwedzką firmę BT Industries.
Bardzo szybko, okazało się, iż palety znacznie ułatwiają i podnoszą komfort działań związanych z logistyką. Jednocześnie pojawiła się potrzeba standaryzacji dostępnych na rynku rodzajów palet w celu usystematyzowania i ujednolicenia systemu transportowania ładunków. W 1961 roku międzynarodowa grupa składająca się z przedstawicieli przedsiębiorstw zajmujących się transportem kolejowym oraz przewoźników kolejowych zrzeszonych w Międzynarodowym Związku Kolei podjęła decyzję o wyznaczeniu standardów wymiarów dla palet. Za normę przyjęto wymiary: 120x80cm przy zachowaniu 144 milimetrów wysokości. Ten rodzaj palet określono skrótem “EUR”, który funkcjonuje w nazewnictwie do dziś, określając najczęściej wykorzystywany typ palet.
Jednakowe normy znacząco ułatwiły zarówno oszacowanie jak duży ładunek zmieści się w dalszym transporcie (np. w wagonie czy ciężarówce) oraz usprawniły proces rozładunku i przekazania towaru.

Bezpieczne rozwiązania

bezpieczne-palety

Jeszcze przed opatentowaniem pierwszej palety oraz wprowadzeniem norm dotyczących ich standardowych wymiarów, na rynku pojawiały się różne mniej lub bardziej udane i przydatne rodzaje palet. Dlaczego Międzynarodowy Związek Kolei nie zdecydował się na ich wybór? Podejmując decyzję szczególną uwagę zwracano na praktyczne zastosowanie palet oraz oczywiście ich jakość. Jakość palet, jako konstrukcji przeznaczonych do transportowania ciężkich ładunków jest bardzo ważna, głównie ze względów bezpieczeństwa zarówno osoby obsługującej wózek paletowy, jak i samego transportowanego ładunku, którego upadek mógłby narazić przedsiębiorstwo częstokrotnie na straty liczone w tysiącach.
W celu zapewnienia kontroli oraz gwarancji wysokiej jakości pojawiających się na rynku palet, w 1991 roku powstała specjalna organizacja EPAL. Po dziś dzień sprawująca pieczę nad wprowadzanymi do obiegu europaletami przy stałej współpracy z europejskimi liniami kolejowymi. Produkowane palety koniecznie muszą posiadać odpowiednie licencje (oraz oznaczenie EUR i EPAL), w przypadku braku ich posiadania - palety powinny trafić do zniszczenia, jako niedopuszczone do użytkowania.

Europejskie standardy

Nie jesteś pewien, czy palety, które planujesz kupić pochodzą od licencjowanego producenta? W łatwy sposób możesz to rozpoznać! Europalety posiadają kilka charakterystycznych cech, które ułatwiają ich identyfikację:

 • logo “EPAL” na lewym rogu;
 • kod firmy producenta na centralnej nodze palety;
 • logo “EUR” na prawym rogu.

Waga oryginalnej, prawidłowo wyprodukowanej europalety drewnianej powinna wynosić od 20 do 25 kg, a do jej złożenia użytych powinno być nie mniej jak 78 gwoździ.


Rodzaje palet

Pomimo usystematyzowania wymiarów i norm dotyczących palet, na rynek wprowadzone zostało kilka podstawowych różnych rodzajów, które można wybrać w zależności od potrzeb i przeznaczenia.
Rodzaje palet wyróżniać można na podstawie:
a) materiału, z jakiego są zbudowane;
b) wymiarów.
rodzaje-palet

a) Budowa palet

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej wyboru konkretnego modelu palety do magazynu czy zakładu pracy, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj tworzywa z jakiego została wykonana. Wśród różnych rodzajów palet wyróżnia się te wyprodukowane z:

 • drewna
 • plastiku
 • metalu.

b) Wymiary palet


Odpowiednie wymiary palet są bardzo ważne, o ile nawet nie ważniejsze, od rodzaju materiału z jakiego została ona wykonana. To właśnie od rozmiaru palety zależy ilość ładunku, jaki będzie można bezpiecznie przetransportować oraz to, jakie urządzenie będzie do tego potrzebne (lub jaki rozstaw wideł).
Pod względem wymiarów, palety można podzielić na takie o wymiarach:

 • 800 x 600 mm;
 • 800 x 1200 mm;
 • 1000 x 1200 mm;
 • 1200 x 1200 mm.

Są to najbardziej popularne i najczęściej występujące oraz używane rodzaje palet.

Palety drewniane

Palety drewniane należą do najczęściej wybieranego rodzaju palet do magazynów. Co ciekawe, ich szczegółowa specyfikacja może różnić się w zależności od kraju, w jakim są używane. Wśród palet drewnianych wyróżnia się:

 • Palety otwarte (inaczej Euro Palety) - czterowejściowe, blokowe.
  Ich konstrukcja składa się z drewnianych bloków, które łączą się deskami na brzegach i pośrodku. Europalety najczęściej wykorzystuje się w krajach europejskich (poza Wielką Brytanią)
  Są bardzo uniwersalne, do ich transportu wykorzystywać można właściwie każdy rodzaj wózków widłowych oraz paletowych. Ponadto sprawdzają się także w magazynach automatycznych;
 • Palety zamknięte - czterowejściowe, blokowe.
  Są zbudowane z bloków połączonych deskami z wszystkich czterech stron oraz w środku. Korzysta się z nich najczęściej w Wielkiej Brytanii.
  Ze względu na swoją charakterystyczną budowę, mogą być obsługiwane tylko przez wybrane pojazdy unoszące i nie nadają się do obsługi za pomocą paletyzatorów.
 • Paleta Stringer - czterowejściowa, zamknięta od dołu.
  Ten rodzaj palety charakteryzuje się konstrukcją blokową z bocznym wzmocnieniem oraz wycięciem dla wideł. Paleta może być obsługiwana zarówno przez wózki paletowe, jak i pojazdy z ramionami podporowymi oraz wózki typu reach truck czy wózki czołowe.
  Palety Stringer są najpopularniejsze w Ameryce Północnej, Afryce oraz Azji.
 • Paleta Bearer - dwuwejściowa, blokowa.
  Uniesienie tego typu palety wymaga użycia pojazdu o niskim profilu (wózka czołowego - czyli tradycyjnego widlaka elektrycznego lub spalinowego, wózka reach truck lub pojazdu z rozszerzonymi ramionami podporowymi).
  Podobnie jak Palety Stringer, także i te wykorzystuje się głównie w Ameryce Północnej, Azji oraz Afryce.

Palety plastikowe

palety-plastikowe

Palety plastikowe są rodzajem palet wybieranym zdecydowanie rzadziej niż palety drewniane. Pomimo iż są one o nawet połowę lżejsze od tradycyjnych drewnianych konstrukcji o takich samych wymiarach i zdecydowanie łatwiej zachować ich czystość, bywają one niestety mniej wytrzymałe.
Poza mniejszą trwałością tego typu palet, ich kolejną wadą jest podatność na odkształcenia oraz zdecydowanie wyższa cena. Z kolei zdecydowaną zaletą plastikowych palet jest to, iż część z nich wytwarzana jest ekologicznie, z materiałów pochodzących z recyklingu.
Pod względem konstrukcji - palety plastikowe nie różnią się bardzo od drewnianych.
Wykorzystuje się je głównie w przemyśle spożywczym.

Palety metalowe

Ten rodzaj palet zdecydowanie można określić mianem najbardziej wytrzymałego. Zazwyczaj są one produkowane zgodnie z normami dotyczącymi rozmiarów zgodnymi z wytycznymi palet drewnianych.
Z uwagi na ich wyjątkową solidność, wykorzystuje się je przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym oraz hutniczym. Jednocześnie warto podkreślić, iż palety te są chętnie wykorzystywane ze względu na to, iż ich górna część może być przystosowana do transportu wstępnie już zmontowanych podzespołów.

Podsumowanie

podsumowanie-rodzaje-palet

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy najbardziej popularne oraz najczęściej wybierane rodzaje palet. Warto wiedzieć więcej o tym niepozornym nośniku, który (w połączeniu z wykorzystaniem wózków podnośnikowych jezdniowych) na dobre zrewolucjonizował transportowanie ładunków.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pojazdach najczęściej obsługujących palety? Zapraszamy do przeczytania naszych artykułów:
10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących paleciaka ręcznego
4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o paleciaku elektrycznym