10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących paleciaka ręcznego

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących paleciaka ręcznego

Paleciaki ręczne, czyli wózki paletowe to jedne z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych urządzeń w sklepach, hurtowniach oraz niewielkich magazynach. Cesab jest jedną z marek, która dba o to, aby na rynek dostarczać dobrej jakości, solidne paleciaki. Chcesz wiedzieć jak są zbudowane? Jakie są ich parametry oraz w jaki sposób je obsługiwać? Zapraszamy do lektury!

Paleciaki ręczne nie są zbyt skomplikowanymi urządzeniami, ich zakup nie wymaga także dużych nakładów finansowych (w porównaniu z innymi wózkami), dlatego można spotkać je już właściwie wszędzie. Nie ma chyba osoby, która w swoim życiu przynajmniej raz, nie widziała tego urządzenia. Sieci sklepów wykorzystują je często do rozładowania nowych dostaw towarów oraz transportowania ich zarówno w magazynach, jak i na samej powierzchni sklepowej. Ale paleciaki sprawdzają się także w przedsiębiorstwach i zakładach produkcyjnych mniejszego typu, gdzie ułatwiają przewożenie różnego typu podzespołów, gotowych produktów czy ładunków przeznaczonych do dalszego transportu.
W poniższym artykule zaprezentujemy odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań, dotyczących paleciaka ręcznego - ciekawe z którymi zdążyliście się już zetknąć, a które będą dla Was całkowitą nowością.

1.Czy paleciaki ręczne wymagają rejestracji?

To bardzo ważna informacja dla wszystkich przyszłych właścicieli ręcznych paleciaków - w przeciwieństwie do wózków jezdniowych, nie wymagają one po zakupie zarejestrowania w Urzędzie Dozoru Technicznego. Wynika to z faktu, iż paleciaki prowadzone ręcznie (jak sama nazwa wskazuje) nie posiadają napędu silnikowego.
Inaczej wygląda to w przypadku bardziej zaawansowanych paleciaków elektrycznych, które podlegają już pod nadzór UDT i należą do trzeciej (czyli najniższej) kategorii uprawnień WJO, przez co wymagają ukończenia kursu na wózki widłowe.

2. Czy istnieją różne typy wózków paletowych prowadzonych ręcznie?

Pomimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się, iż większość paleciaków wygląda bardzo podobnie, można wyróżnić kilka ich rodzajów. Na co dzień spotykamy:
- standardowe paleciaki ręczne - zdecydowanie najbardziej popularne, charakteryzuje je niewielka wysokość podnoszenia;
- paleciaki nożycowe - unoszące ładunki na ok 80cm, z możliwością wykorzystania wideł także jako stanowiska roboczego);
- paleciaki z masztem - nazywane często takze wózkami podnośnikowymi ze względu na maksymalną wysokość podnoszenia wynoszącą blisko 2 metry!;
- paleciaki niestandardowe ( np. z wbudowaną wagą lub galwanizowane np. ze stali nierdzewnej) - tego typu pojazdy sprawdzają się szczególnie w specjalistycznych środowiskach, gdzie wymogi, co do urządzeń użytkowych są znacznie bardziej restrykcyjne (za przykład posłużyć mogą m.in. hurtownie leków, które wymagają wykorzystywania wyłącznie łatwych w utrzymaniu i czyszczeniu urządzeń).

3. Jak zbudowane są standardowe paleciaki ręczne?

Budowa paleciaków ręcznych jest prosta i nieskomplikowana. Cała konstrukcja składa się z zaledwie kilku elementów. Jako najważniejsze wyróżnia się:
a) metalową ramę - ważne, aby była solidnie wykonana i pomalowana lakierem odpornym na utlenianie,
b) dyszel - umożliwiający prowadzenie oraz sterowanie pojazdem,
c) widły - mogą być różnej długości, jednak stanowią zdecydowanie nieoddzowny element tego typu urządzeń,
d) pompę hydrauliczną - ułatwiającą unoszenie ładunków ;
e) koła sterujące - umieszczone z przodu wózka - przy dyszlu, mogą być wykonane z poliuretanu, gumy lub nylonu ;
f) rolki prowadzące - umieszczone na końcu wideł, podwójne lub pojedyncze.
Dokładny schemat budowy paleciaka ręcznego pokazuje poniższa grafika:

Budowa paleciaka ręcznego


4. Jakie są parametry paleciaków?

Paleciaki nie mogą pochwalić się nazbyt spektakularnymi parametrami: ich maksymalna wysokość podnoszenia (nie mówiąc tu o paleciakach nożycowych czy z masztem) to ok 20cm. Wysokość ta umożliwia zwykle tylko uniesienie palety w celu jej bezpiecznego przetransportowania.
Jaki udźwig charakteryzuje te pojazdy? Paleciaki ręczne są w stanie udźwignąć ładunki o wadze od 700 do ok. 2 000kg - tak jak w przypadku paleciaków ręcznych Cesab. W przypadku transportowania palet wiele zależy także od wideł.

5. Jakie widły montuje się w paleciakach?

Zdecydowanie najbardziej popularne widły montowane w paleciakach to widły o długości 1150 mm. Nie wiesz jak długość wideł wpływa na podnoszenie ładunków? To proste! Krótkie widły pozwalają na uniesienie palety w poprzek, dzięki długim może zostać ona podniesiona także wzdłuż.
Standardowe wymiary popularnej Europalety to 1200 x 800 mm.

Paleta

W przypadku wideł bardzo istotny jest także ich prawidłowy rozstaw. Standardowo wynosi on od 520 do 550 mm (jednak mogą być to zarówno mniejsze, jak i większe wartości). Warto zapamiętać, iż:
większy rozstaw wideł = większa stabilność
mniejszy rozstaw wideł = większa zwrotność pojazdu


6. Jak wygląda obsługa typowego paleciaka?

W standardowym paleciaku ręcznym wyróżnić można zaledwie trzy funkcje czyli:
- podnoszenie wideł;
- opuszczanie;
- oraz jazdę.
Każdą z wyżej wymienionych czynności wywołuje się poprzez zmianę ułożenia dyszla pojazdu:

  • Pozycja PODNOSZENIE - czyli przechylenie dyszla w przód
  • Pozycja JAZDA - dyszel w pozycji neutralnej
  • Pozycja OPUSZCZANIE - dyszel skierowany w dół.

7. Jak działa podnoszenie w paleciaku ręcznym?

Funkcjonowanie paleciaka ręcznego oparte jest na mechanizmie hydraulicznym. Unoszenie palet odbywa się przy pomocy siłownika hydraulicznego. Operator tego pojazdu poprzez wahadłowe poruszanie dźwignią, czyli wykonywanie ruchów pompujących podnosi ciśnienie oleju hydraulicznego w wózku, dzięki czemu ładunek ulega uniesieniu.

8. Na jakie usterki narażone są paleciaki?

Z uwagi na prosty mechanizm działania, paleciaki ręczne są stosunkowo mało awaryjne. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy coś może nas zaniepokoić. Warto wtedy jak najszybciej znaleźć oraz usunąć przyczynę awarii. Do takich sytuacji zaliczamy np.:
a) samoczynne opuszczanie się uniesionego ładunku - w tym przypadku przyczyną może być np. nieszczelność siłownika, nieprawidłowo wyregulowany zawór, przeciążenie lub uszkodzenie uszczelnienia;
b) brak możliwości podniesienia ładunku przy dyszlu pracującym pod obciążeniem - może być wywołany przeciążeniem paleciaka lub np. zanieczyszczeniem gniazda zaworu;
c) zbyt wolne podnoszenie - wynikać może, jak w poprzednim przypadku, z zanieczyszczenia zaworu lub uszkodzenia siłownika hydraulicznego;
d) zbyt wolne opuszczanie ładunku - powodowane może być nawet zbyt niską temperaturą otoczenia oraz zbyt gęstym olejem.

9. Ile kosztuje paleciak ręczny?

Ile kosztuje paleciak ręczny?

Cena paleciaka ręcznego w największej mierze zależy od jego typu i modelu (ale także od marki). Co oczywiste, więcej trzeba zapłacić za paleciaki z masztem niż za te standardowe - o niskim podnoszeniu. Na cesab.pl dbamy o to, aby ceny wszystkich wózków były adekwatne zarówno do solidności ich wykonania, jak i do ich możliwości i osiągów.
Ceny paleciaków ręcznych wahają się od ok. 1 000 - 2 000zł. Z czego wynika tak duża różnica? Koszt paleciaka zależy od:
modelu i marki;
maksymalnego udźwigu;
jakości materiałów z jakich został wykonany;
długości wideł;
dodatkowych udogodnień (np. zamontowanej szybszej pompy czy dodatkowego hamulca ręcznego).

10. W jakich warunkach może pracować paleciak ręczny?

Paleciak ręczny jest doskonałym i niedrogim rozwiązaniem, jednak nie sprawdzi się on w każdym warunkach i w każdym rodzaju pracy, dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy będzie on nadawał się do warunków panujących w przedsiębiorstwie.
Gdzie w pracy sprawdzi się paleciak ręczny?

  • wewnątrz pomieszczeń - paleciaki używane są głównie w budynkach;
  • do rozładowania towarów i poruszania się w środku przyczep ciężarówek - wynika to z kompaktowej budowy pojazdu;
  • na równych i płaskich powierzchniach - brak amortyzacji oraz silnika zdecydowanie nie sprzyja prowadzeniu wózków po wyboistych czy pochyłych drogach;
  • w operacjach transportu bliskiego oraz niskiego składowania - paleciaki ręczne dobrze sprawdzają się przewożąc ładunki na niewielkie odległości.

Podsumowanie

Paleciak ręczny - podsumowanie

Planujesz zakup paleciaka ręcznego? Nie zapomnij, że jako pracodawca zobowiązany jesteś do przeprowadzenia krótkiego szkolenia dotyczącego obsługi tych pojazdów. Natomiast w przypadku paleciaków z masztem oraz paleciaków elektrycznych powinieneś wymagać od pracowników ukończenia kursu na wózki widłowe kategorii III WJO.