Kursy na wózki widłowe - dlaczego warto je zrobić?

Kursy na wózki widłowe - dlaczego warto je zrobić?

Kursy na wózki widłowe - dlaczego warto je zrobić?

Jeśli marzysz o pracy operatora, przepustkę do niej stanowią nie tyle kursy, co zdanie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jednakże, w wielu przypadkach, szczególnie osób, które nie miały wcześniej kontaktu z pojazdami tego typu, te kwestie są właściwie równoznaczne.
W Internecie krąży wiele informacji na temat zdawania egzaminu na wózki widłowe, bez wcześniejszego przygotowania w formie ukończenia stosownych kursów. Kursy na wózki widłowe są jednak bardzo ważne i każdy przyszły operator powinien na nie uczęszczać.
Dlaczego?
Nawet jeśli jesteś osobą, która potrafi już wprawnie operować wózkiem widłowym elektrycznym czy wózkiem paletowym, pamiętaj, że egzamin obejmuje także część teoretyczną, do której musisz być przygotowany. I na odwrót - nawet jeśli sam zapoznasz się z teorią przedstawianą na kursach na wózki widłowe, musisz posiadać również wiedzę i umiejętności praktyczne.
Ponadto ceny kursów często obejmują także niezbędne badania lekarskie czy choćby kwestie związane z przeprowadzeniem egzaminu. A jeśli już o cenach mowa?

Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Ceny kursów na wózki widłowe są bardzo zróżnicowane - od 200/300zł do nawet 2 tysięcy złotych. Skąd taka rozbieżność? W cenie kursu oferowane są (lub nie) różne propozycje. Podstawową kwestią o jaką musisz zadbać wybierając kursy na wózki widłowe nie powinna być tylko cena, a raczej to, co otrzymasz, za swoje pieniądze.
ile-kosztuje-kurs-na-wozki-widlowe


Na co zwrócić uwagę wybierając kurs na wózki widłowe?

Podstawową kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę przy wyborze spośród wielu ofert kursów, jest to, co oferuje się w ramach konkretnego szkolenia.

Co powinny zawierać kursy na wózki widłowe:

- profesjonalnie przygotowaną i przedstawioną część teoretyczną (o której szerzej powiemy w następnym punkcie),
- część praktyczną, przygotowującą do bezkolizyjnego, sprawnego poruszania się wózkiem,
- szkolenie dotyczące wymiany butli gazowej,
- badania lekarskie (konsultację ogólną, okulistyczną i neurologiczną),
- badania psychotechniczne (nazywane popularnie psychotestami na wózki widłowe)
- bezpośrednie uiszczenie opłaty egzaminacyjnej,
- organizację egzaminu i zapewnienie sprzętu wymaganego w trakcie przebiegu części praktycznej egzaminu,
- certyfikat w języku angielskim lub niemieckim.
Tego typu kompletny kurs na wózki widłowe to koszt ok. 800-1000 zł. Pamiętaj, że z niższą ceną wiąże się zwykle niższa jakość - mniej godzin zajęć (lub czasem nawet całkowita rezygnacja np. z części teoretycznej) lub konieczność wykonywania dodatkowych opłat (za badania lekarskie i egzamin) na własną rękę. O ile wykonywanie opłat na własną rękę nie stanowi żadnego zagrożenia, o tyle już rezygnacja z części teoretycznej kursu, brak stosownego przeszkolenia, mogą nieść za sobą opłakane skutki.

Co zawiera teoretyczna część kursu na wózki widłowe?

Choć wielu kursantów bagatelizuje znaczenie teoretycznej części kursu na wózki widłowe, to jest ona niezbędna, nie tylko aby pozytywnie zdać egzamin, ale przede wszystkim aby zapewnić bezpieczeństwo podczas obsługi pojazdu sobie, współpracownikom a także prawidłowo wykonywać czynności związane z pracą operatora.
kursy-na-wozki-widlowe

Czego nauczysz się na kursie na wózki widłowe:

  • możliwych zastosowań oraz budowy wózka widłowego,
  • czynności należących do operatora, przed jak i po zakończeniu pracy pojazdu,
  • zakresu prac operatorów wózków,
  • przepisów BHP,
  • informacji dotyczących prawidłowej wymiany butli gazowych.

Wymieniona wyżej wiedza jest wręcz niezbędna, jeśli chcesz starać się o posadę operatora wózka. Ale być może zastanawiasz się jakie warunki musisz spełnić, aby w ogóle móc zapisać się na kurs na wózki widłowe?

Warunki jakie trzeba spełniać, aby zapisać się na kurs na wózki widłowe

Lista warunków jakie musi spełnić przyszły uczestnik kursów na wózki widłowe nie jest na szczęście ani długa ani skomplikowana.
Po pierwsze, aby móc zapisać się na tego typu kurs, trzeba mieć ukończone 18 lat. Drugim warunkiem jest posiadanie minimum podstawowego wykształcenia. Konieczne jest także uzyskanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora wózka oraz przejście koniecznych badań lekarskich.
badania-lekarskie-przed-kursem-na-wozki-widlowe

Z kolei, warunkiem zapisu na kursy na wózki widłowe, NIE JEST posiadanie prawa jazdy.

Kursy na wózki widłowe - co jeszcze warto o nich wiedzieć

Na zakończenie kilka ciekawostek, które dla wielu osób mogą stanowić bardzo przydatne informacje.

Czy wiedzieliście, że kursy na wózki widłowe są bezterminowe?

Oznacza to, że zdając egzamin na wózek widłowy raz, nie musisz już nigdy ponownie go odświeżać i jest on ważny właściwie przez całe Twoje życie.

Odebranie prawa jazdy nie ma wpływu na uprawnienia na wózki widłowe

Poruszanie się samochodem i wózkiem widłowym to dwie różne kwestie. Prawo jazdy nie jest wymagane, gdy przystępujesz do kursu na wózki i tak samo ewentualne odebranie Ci prawa jazdy, nie ma żadnego wpływu na uprawnienia i pozwolenia dotyczące wózków widłowych.

Czy wózkiem widłowym można poruszać się po ulicy?

I tak i nie. Jeśli chcemy poruszać się wózkiem po ulicy, np. w trakcie rozładunku towarów, należy pamiętać o konieczności posiadania zezwolenia na prowadzenie wózka, prawo jazdy kat. B oraz wózka sprawnego technicznie, spełniającego wymogi rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz posiadającego niezbędne wyposażenie.

Kursy na wózki widłowe - czy wiesz już wszystko?

W powyższym artykule staraliśmy Ci się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z kursami na wózki widłowe. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym wpisem, wiesz już:

  • jak wybrać najlepsze kursy na wózki widłowe,
  • ile kosztują tego typu szkolenia,
  • co zawiera część teoretyczna kursów na wózki widłowe i dlaczego jest tak ważna,
  • jakie warunki trzeba spełniać chcąc zapisać się na kurs,
  • oraz, przede wszystkim, dlaczego warto zrobić kursy na wózki widłowe.

Chcesz wiedzieć, ile zarabia operator wózka widłowego i czy warto nim być? Zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu!