Opony do wózków widłowych - zobacz jak ważną pełnią rolę!

Opony do wózków widłowych - zobacz jak ważną pełnią rolę!

Jedną z podstawowych kwestii, które determinują zachowanie się wózków widłowych na różnego typu podłożach, jest rodzaj ich ogumienia. Odpowiednio dobrane opony do wózków widłowych sprawiają, że praca operatora staje się łatwiejsza oraz sprawniejsza. Bez wątpienia ważnym aspektem jest również podniesienie bezpieczeństwa pracowników i przewożonych przez nich ładunków, co zapewnia właściwa amortyzacja oraz przyczepność opon.

W poprzednim artykule omówiliśmy standardową budowę wózka widłowego. Nie każdy wie, iż tak samo jak w przypadku np. samochodów, duży wpływ na prowadzenie wózka ma typ i rodzaj jego opon. Solidny wózek widłowy, regularnie serwisowany, wyposażony w dobrej jakości opony, dostosowane do rodzaju terenu, na którym się porusza, może służyć z powodzeniem przez długie lata. O dobrą jakość, warto zadbać już na samym początku wybierając wózek z bogatej oferty jaką przedstawia Cesab.

Podstawowe rodzaje opon do wózków widłowych

Transport ciężkich ładunków, częste zmiany kierunku jazdy, przyśpieszanie oraz hamowanie na niewielkich odległościach - to tylko niektóre z elementów pracy operatora, którym na co dzień muszą sprostać opony do wózków widłowych.
Podstawowy podział opon do wózków widłowych wyszczególnia dwa ich rodzaje:
- opony pneumatyczne (dętkowe);
- opony superelastyczne (inaczej pełne).
Czym różnią się te dwie kategorie? Przede wszystkim budową, zastosowaniem, sposobem montażu a w następnej kolejności żywotnością oraz oczywiście ceną. Na wszystkie te aspekty należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup nowych opon do wózków widłowych używanych lub do nowych pojazdów, w celu podniesienia ich wydajności oraz zapewnienia optymalnego użytkowania.

Podstawowe rodzaje opon do wózków widłowych

Pneumatyczne opony do wózków widłowych - charakterystyka

Pneumatyczne, czy mówiąc inaczej dętkowe opony do wózków widłowych charakteryzuje konstrukcja pompowana powietrzem, w przypadku której bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia opon, zgodnego z zaleceniami producenta. Zaletą wyboru opon pneumatycznych jest wysoki komfort jazdy oraz dobra amortyzacja. Poza tym ich cena jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż koszt zakupu opon superelastycznych. Opony tego typu stosuje się z powodzeniem w miejscach, gdzie panuje znaczne ryzyko zagrożenia wybuchem (przemysł chemiczny, farmaceutyczny itp), ze względu na to, iż dobrze przewodzą ładunki antystatyczne.
Jakie są wady opon pneumatycznych? Przede wszystkim ten rodzaj opon do wózków widłowych jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Przebicie opon w trakcie pracy uniemożliwia całkowicie dalsze jej wykonywanie.
Powyższa kategoria opon do wózków widłowych obejmuje jeszcze ich dodatkowy podział na opony diagonalne (występujące z dętką i ochraniaczem) i radialne (posiadające zamiast dętki i ochraniacza jedynie kołnierz uszczelniający). Radialne opony do wózków widłowych charakteryzują się budową zbliżoną do tej stosowanej w tradycyjnych oponach samochodowych, są jednocześnie bardziej żywotne i trwałe od opon diagonalnych, choć nie zaleca się ich stosowania w wózkach wysokiego składowania, ze względu na ryzyko przeciążenia.

Superelastyczne opony do wózków widłowych - charakterystyka

Superelastyczne opony do wózków widłowych ze względu na swoją charakterystyczną budowę nazywane są również oponami pełnymi. Posiadają większą trwałość niż opony pneumatyczne, przez co są one zdecydowanie bardziej popularne. Ich amortyzacja zależy w największej mierze od typu opony: dwu- lub trójwarstwowej (czyli elastycznej bądź też superelastycznej).
Główną zaletą dwuwarstwowych opon do wózków widłowych tego typu jest ich atrakcyjna cena. Nadają się raczej do mniej intensywnych prac, koniecznie wykonywanych na równych powierzchniach - halach magazynowych, sklepowych itp. Z kolei opony trójwarstwowe mogą poszczycić się zdecydowanie lepszą amortyzacją (ze względu na dodatkową warstwę amortyzującą) oraz tym, iż dzięki systemowi odprowadzania ciepła z wnętrza koła, idealnie sprawdzają się w pracy wielozmianowej.
Bardzo istotną informacją pod względem technicznym, jest fakt iż nie ma możliwości przebicia superelastycznych opon do wózków widłowych, gdyż w całości są one wykonane z gumy.
Warto jednak pamiętać, iż wymiana czy demontaż opon superelastycznych musi być przeprowadzony na specjalistycznej prasie hydraulicznej.

Oznaczenia opon do wózków widłowych

Oznaczenia opon do wózków widłowych

W przypadku opon do wózków widłowych nie funkcjonuje jeden jednolity system oznaczania rozmiarów opony. Jakie informacje można wyczytać zwykle bezpośrednio z opony:
- rozmiar;
- markę oraz nazwę producenta;
- datę produkcji opony;
- rozmiar felgi;
- rodzaj bieżnika;
- indeks nośności;
- indeks prędkości;
Ponadto w przypadku opon pneumatycznych:
- ilość przekładek oznaczaną symbolem PR;
W przypadku opon superelastycznych:
- dodatkowe oznaczenie kwalifikujące oponę jako przeznaczoną do szybkiego montażu (SIT lub Quick);
- linię bezpieczeństwa 60J.

Istnieje także kilka uniwersalnych oznaczeń i symboli opon do wózków widłowych, które warto znać, takich jak:
NM - oznacza opony do wózków widłowych Non Marking, czyli niebrudzące, nie pozostawiające śladów;
Grey NM - opony niebrudzące w kolorze szarym;
Green NM - opony niebrudzące w kolorze zielonym;
White NM - opony niebrudzące w kolorze białym;
Elcon - opony do wózków widłowych, przeznaczone do użytku w miejscach, gdzie panuje spore zagrożenie wybuchem.

Podsumowanie

Opony do wózków widłowych - podsumowanie

Wybierając nowe opony do wózków widłowych warto kierować się głównie ich przyszłym przeznaczeniem (warunkami pracy i typem podłoża po jakim będą się poruszać). W przypadku branży gdzie pożądana jest jak najlepsza amortyzacja i bezpieczeństwo podczas przewozu kruchych i delikatnych ładunków, zaleca się stosowanie opon do wózków widłowych pneumatycznych. Z kolei na halach produkcyjnych idealnie sprawdzają się opony superelastyczne, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zarówno jedne, jak i drugie możesz zakupić obecnie już w wersjach niebrudzących, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się dłużej o uciążliwe ślady na sklepowej czy magazynowej podłodze.
Jeśli nie wiesz jaki rodzaj opon będzie idealny dla Twojego wózka o pomoc poproś doświadczonego doradcę.