Budowa wózka widłowego - poznaj jego konstrukcję!

Budowa wózka widłowego - poznaj jego konstrukcję!

Dlaczego warto poznać budowę wózka widłowego?

Tak, jak na każdym innym stanowisku, tak i w pracy operatora, dobrze znać sprzęt, na którym pracuje się na codzień. Zarówno pod względem nazewnictwa, jak i zwracając szczególną uwagę na funkcje poszczególnych elementów budowy wózka widłowego, ich ruch, możliwości, sposób działania. Poznanie budowy wózka jest również istotne ze względów BHP. Nieznajomość działania sprzętu, który się obsługuje, niedbałość czy zbytnia pewność siebie może doprowadzić do uszkodzenia transportowanego towaru lub nawet groźnych wypadków. O ile znajomość budowy wózka paletowego ręcznego nie sprawia raczej większego problemu, o tyle, inaczej jest w przypadku wózków widłowych elektrycznych i spalinowych. 

Gdzie można poznać budowę wózka widłowego?

Gdzie poznać budowę wózka widłowego?

Jednymi z miejsc, gdzie powinno się prezentować budowę wózka widłowego są oczywiście profesjonalne szkolenia i kursy na wózki widłowe. Jednak twórcy takich kursów często rezygnują lub znacznie ograniczają część teoretyczną przygotowania do kursu, chcąc tym samym skrócić czas trwania takiego szkolenia oraz jego cenę. Pamiętajmy, że takie działanie może wpłynąć jedynie na szkodę kursantów, którzy potem, mimo zakończenia kursu, nie będą potrafili wykazać się nawet elementarną wiedzą na temat wózków (o ile nie mieli z nimi już wcześniej styczności).

Budowa wózka widłowego

W ramach powtórki lub przypomnienia - przedstawiamy poniżej budowę przykładowego wózka widłowego spalinowego wraz z krótkim opisem elementów jego konstrukcji.

budowa-wozka-widlowego

RAMA BEZPIECZEŃSTWA - wykonana ze stali, może mieć różny model i kształt w zależności od modelu wózka.
FOTEL OPERATORA - część wózków (np. wózki paletowe elektryczne) nie posiadają kabiny operatora, a tym samym fotela operatora wózka.
POKRYWA SILNIKA - umożliwa skuteczną osłonę silnika, a tym samym pracę na zewnątrz, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
PRZECIWWAGA - ma na celu wyrównanie ciężaru wózka i przewożonych towarów, tak aby wózek wraz z ładunkiem nie uległ wywróceniu.
RAMA - wykonana z trwałej stali.
WIDŁY - mają kształt litery “L”, są przeznaczone do przenoszenia/ podnoszenia ładunków.
KARETKA - nazywana inaczej “płytą czołową pojazdu”, to właśnie do niej przymocowane są widły i maszt.
MASZT - pozwala na bezpieczne opuszczanie, podnoszenie oraz transport ładunków. W przypadku wózków wysokiego składowania może osiągać nawet do kilkunastu metrów.

Poza wymienionymi elementami budowy wózka widłowego, pojazdy te wyposażone są często również w kierownicę, pedały i dźwignie - umożliwiające sprawne sterowanie. A także np. osłonę dachu operatora oraz inne udogodnienia mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności pracy.

Budowa wózka widłowego - podstawowe działające układy


Budowa wózka widłowego to nie tylko zewnętrzne elementy, które składają się na wygląd jego konstrukcji. To także zaawansowana technologia, oparta na działaniu licznych układów. Pomijając szczegóły, po krótce wymienimy tylko układy, które odpowiadają za prawidłową pracę wózka widłowego:

  • układ napędowy,
  • układ hamulcowy,
  • układ przeniesienia napędu,
  • układ elektryczny
  • układ hydrauliczny,
  • układ podnoszenia,
  • układ kierowniczy.

Budowa wózka widłowego - podsumowanie

Budowa wózka widłowego - wózek Cesab

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem, budowa wózka widłowego nie będzie Ci już obca. Pamiętaj, że znajomość konstrukcji wózka, nie tylko jest konieczna do uzyskania pozytywnego wyniku na egzaminie przed komisją UDT, ale także przyda Ci się w późniejszej pracy operatora np. poprzez usprawnienie pracy w zespole - dzięki znajomości prawidłowego nazewnictwa, czy lepszemu kontaktowi z serwisem, gdy potrafisz określić usterkę lub swoje wątpliwości co do działania pojazdu.
Budowa wózka widłowego nie jest skomplikowana i warto ją poznać.