Ile zarabia operator wózka widłowego? - dowiedz się już dziś!

Ile zarabia operator wózka widłowego? - dowiedz się już dziś!

Interesuje Cię praca operatora wózka widłowego? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym podpowiemy Ci:

 • co należy do obowiązków operatora wózka widłowego,
 • od czego zależą płace w tym zawodzie,
 • jak zostać operatorem,
 • ile zarabia operator wózka widłowego,
 • ile zarabia operator wózka widłowego zagranicą.

Najważniejsze obowiązki operatorów wózków widłowych

Praca operatora wózka widłowego

Praca operatora nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z dużym ryzykiem urazu oraz dużą odpowiedzialnością. Nie wszystkie osoby (szczególnie młode) o tym wiedzą. Wyobrażenia o tym, ile zarabia operator wózka widłowego i (jak może się wydawać) stosunkowo lekkiej pracy sprawia, iż mimo grona osób posiadających uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi, firmy wciąż poszukują osób z doświadczeniem i odpowiedzialnych, które poradzą sobie na tym wymagającym stanowisku.
Co należy do najważniejszych obowiązków operatorów?

 • załadunek i rozładunek towarów,
 • przemieszczanie towarów oraz sprzętów,
 • obsługa urządzeń technicznych,
 • wymiana butli gazowych,
 • dbanie o dobry stan pojazdu,
 • dbanie o bezpieczeństwo i stosowanie się do podstawowych zasad BHP.

Należy również pamiętać, że praca operatora wózka widłowego często wymaga wykonywania zadań na zewnątrz, bez względu na zmienne warunki atmosferyczne (także na deszczu, mrozie, czy w upale). Dlatego właśnie, twórcy i projektanci wózków, tacy jak marka CESAB starają się zapewnić maksimum wydajności, komfortu i bezawaryjność pojazdów, zarówno w pojazdach takich jak wózki widłowe spalinowe, jak i w wózkach widłowych elektrycznych przez zastosowanie dodatkowych osłon silnika w wybranych modelach.

Od czego zależy to, ile zarabia operator wózka widłowego

Operator wózka widłowego - zadania

Dodatki, warunki pracy oraz to, ile zarabia operator wózka widłowego w największej mierze uzależnione są oczywiście od dwóch czynników - branży oraz polityki firmy. Na najwyższe pensje mogą liczyć pracownicy branży motoryzacyjnej, poza tym dobre zarobki proponują także firmy zajmujące się produktami spożywczymi (gdzie często należy posługiwać się wózkami paletowymi ręcznymi lub wózkami paletowymi elektrycznymi) oraz materiałami budowlanymi.
Od czego jeszcze zależy to, ile zarabia operator wózka widłowego?

 • staż pracy - jak w większości przypadków, także w przypadku pracy w charakterze operatora wózka widłowego bardziej ceniony jest doświadczony pracownik, posiadający już kilkuletni staż pracy;
 • dodatkowe kursy i szkolenia - zupełnie inaczej postrzegany jest przez pracodawców pracownik, który posiada większe kwalifikacje, stara się dokształcać, korzysta ze szkoleń itd.;
 • region zatrudnienia - na największe zarobki mogą liczyć operatorzy wózków, którzy mieszkają w okolicach dużych, szybko rozwijających się miast i na terenach uprzemysłowionych, gdzie powstaje dużo magazynów, hurtowni, hal produkcyjnych itd.

Oczywiście, aby podjąć pracę operatora wózków widłowych należy posiadać stosowne uprawnienia.

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Jeśli zastanawiasz się, jakie są wymogi, aby rozpocząć pracę jako operator wózków widłowych przejdź do naszego artykułu “Kursy na wózki widłowe - sprawdź, co musisz o nich wiedzieć”, aby poznać wszystkie wymagania stawiane uczestnikom kursów, przygotowującym się do operowania wózkami.
Dlaczego odsyłamy Cię do informacji o kursach? Ukończenie kursu i zdanie egzaminu jest podstawowym warunkiem podjęcia pracy operatora wózka widłowego. Brak stosownych uprawnień, czy praca na czarno może wiązać się z wieloma kłopotami, utrudnieniami a nawet doprowadzić do śmiertelnych wypadków.
Stanowczo odradzamy podejmowania pracy operatora wózka widłowego osobom, które nie posiadają uprawnień!

Ile zarabia operator wózka widłowego?

Zarobki operatora wózka widłowego w Polsce

Wspominaliśmy już, że zarobki operatorów wózków widłowych zależą od wielu czynników - wielkości i kapitału firmy, w której są zatrudnieni, lat stażu, zapotrzebowania na lokalnym rynku. Na to, ile zarabia operator wózka widłowego wpływa wiele czynników.
Średnia pensja operatora wózka wynosi pomiędzy ok. 2 400 a 2 700 zł brutto. Należy pamiętać, że jest to średnia. Zdarzają się przypadki i firmy, w których operatorzy wózków mogą liczyć na pensję rzędu nawet ok 3 500 zł, natomiast niejednokrotnie pensje pracowników mogą być też niższe.
Wielu operatorów, którzy liczą na wyższe zarobki, wyjeżdża za granicę, aby tam szukać pracy, na tym samym stanowisku, czy jednak jest to opłacalne?

Ile zarabia operator wózka widłowego zagranicą?

Ile zarabia operator wózka widłowego zagranicą?

Zwykło się twierdzić, że zagranicą zwykle zarobki w każdym zawodzie są większe. Ile jest w tym prawdy w przypadku pracy na wózkach? Ile zarabia operator wózka widłowego za granicą?
Zarobki, także w przypadku tego zawodu, za granicą są wyższe. O ile w Polsce operator wózka widłowego może liczyć na pensję rzędu 2-3 tysięcy, to za granicą może to być nawet 3 razy tyle. Oczywiście, to ile zarabia operator wózka widłowego za granicą uzależnione jest także od kraju, w którym przebywa oraz firmy, w której został zatrudniony.
Wizja takich zarobków może zawrócić w głowie. Nie zapominajmy jednak, że mieszkanie i utrzymanie się za granicą zwykle również niesie za sobą stosunkowo wyższe koszty. Decydując się na pracę za granicą, zorientuj się dokładnie, czy będziesz w stanie zaoszczędzić część zaoszczędzonych pieniędzy, czy całą pensję pochłoną bieżące wydatki. Jeśli myślisz o takiej pracy na stałe, upewnij się, że odnajdziesz się w nowym otoczeniu, naucz języka i ureguluj prawnie swój pobyt.

Czy warto być operatorem wózka widłowego?

Podsumowując, chcielibyśmy odpowiedzieć na powyższe pytanie - czy warto być operatorem wózka widłowego?
Zdecydowanie tak!
Obecnie praca w charakterze operatora wózka nie tylko jest stosunkowo łatwa do znalezienia, ale również zdobycie uprawnień na wózki nie stanowi zgoła większych problemów. Operatorem wózka widłowego może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna, a od pracownika wymaga się szybkiego czasu reakcji, odpowiedzialności, precyzji i umiejętności sprawnego posługiwania się wózkiem przy zastosowaniu zasad BHP.
To, ile zarabia operator wózka widłowego zależy od wielu czynników, ale podstawą do otrzymania dobrej pensji jest doświadczenie, które przecież zdobywa się nie gdzie indziej, jak w pracy.

Chcesz zostać operatorem wózka widłowego? Zrób pierwszy krok w stronę wymarzonej pracy i poznaj budowę wózka widłowego!