Zobacz, co warto wiedzieć o wózku widłowym bocznym

Zobacz, co warto wiedzieć o wózku widłowym bocznym

Poprzednie artykuły na naszym blogu dotyczyły m.in. wózków widłowych magazynowych - to właśnie do tej kategorii urządzeń transportu bliskiego zalicza się także wózki widłowe boczne (poza wspomnianą już na wstępie kategorią wózków widłowych o napędzie elektrycznym).

Czym są wózki widłowe boczne?

Warto wiedzieć, że wózki widłowe boczne to nic innego, jak odmienne określenie odnoszące się do wózków widłowych wysokiego składowania. Nazwa ta odnosi się bezpośrednio do charakterystycznej budowy tych pojazdów, które w przeciwieństwie do pozostałych, wyróżnia prostopadły montaż karetki oraz wideł w stosunku do kabiny operatora. Tego typu konstrukcji nie stosuje się w żadnych innych pojazdach, ale wózkach widłowych elektrycznych, ani paleciakach, ani też w wózkach terenowych. Co zatem ma na celu taka budowa?
Boczna budowa tego typ urządzeń sprawia, iż łatwiej poruszać się nimi pomiędzy stosunkowo wąskimi regałami magazynowymi a ponadto (co najważniejsze) nie muszą wykonywać wielu manewrów i obrotów, chcąc umieścić ładunek na wysokim regale. Tego typu rozwiązanie - znacząco ułatwia komfort pracy.
Warto jednak pamiętać, iż operowanie wózkiem widłowym bocznym jest nieco trudniejsze i wymaga większej wprawy niż sterowanie innymi wózkami widłowymi.

czym są wózki widłowe boczne

Co potrafią wózki widłowe boczne?

Poza dość nietypowym sposobem poruszania się, kolejnym wyróżnikiem w przypadku wózków widłowych bocznych jest wyjątkowa możliwość unoszenia ładunków na duże wysokości. Wózek widłowy boczny ma znacznie większe możliwości podnoszenia i zasięg wideł niż standardowy czołowy wózek widłowy elektryczny. Parametr ten może sięgać nawet od kilku do kilkunastu metrów (w zależności od modelu).
Umiejętność ta także sprzyja bezpośrednio pracy w magazynach wysokiego składowania, gdzie regały rozmieszczane są na wysokości od 7. do nawet 25 (!) metrów. Więcej o tego typy magazynach dowiesz się z artykułu "Najbardziej popularne rodzaje magazynów- jak funkcjonują?", który również znajdziesz na naszym blogu.


Wózek widłowy boczny - największe zalety

Można wymieniać wiele korzyści wynikających z zakupu wózków widłowych bocznych. Urządzenia te są niezwykle wydajne i doskonale radzą sobie z transportowaniem i unoszeniem ciężkim ładunków. Jakie inne zalety posiadają jeszcze wózki widłowe boczne?

 • Dzięki elektrycznym akumulatorom wózki widłowe boczne są ekonomiczne i tanie w utrzymaniu. Wymiana i ładowanie baterii przebiega szybko i sprawnie. Elektryczny napęd umożliwia również swobodną prace urządzeń w zamkniętych czy słabiej wentylowanych pomieszczeniach bez obaw o emisję spalin.
 • Wózki widłowe boczne są bardzo zwrotne. W połączeniu ze zwartą, kompaktową budową, sprawia to, iż dobrze wpasowują się w operowanie na niewielkich przestrzeniach. Część z tego typu pojazdów posiada także możliwość poruszania się w dowolnym kierunku, dzięki czemu znacząco wzrasta ich komfort obsługi.
 • Co do komfortu - wygodę i bezpieczeństwo w konstrukcji wózków bocznych zapewnia stabilna kabina operatora. Metalowy daszek dodatkowo osłania operatora przez zagrożeniem związanym z upadającymi z wysokości ładunkami. Jednocześnie jego charakterystyczna budowa - pozwala na zapewnienie dobrej widoczności.
 • Pełne opony zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża. Jest ona konieczna podczas przewożenia ciężkich lub wrażliwych i delikatnych ładunków. Dobra stabilność wynika w przypadku tych urządzeń również z zastosowania przeciwwagi, która zapobiega przewracaniu czy przechylaniu się wózka bocznego podczas wykonywania operacji unoszenia ładunków.

Kupujesz wózek widłowy boczny? Przeczytaj!

kupujesz wózek boczny - przeczytaj


Przed zakupem wózka bocznego warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą okazać się decydujące dla dokonywanej transakcji. Mowa tu przede wszystkim o:

 • parametrach wózka - ważny jest maksymalny udźwig, który musi być dostosowany do przeciętnej maksymalnej wagi ładunków, które będą transportowane; maksymalna wysokość unoszenia - odpowiadająca pozycji najwyższych regałów w magazynie; a także - prędkość wózka widłowego bocznego - która pozwoli mu szybko i sprawnie przemieszczać się w przypadku, gdy ma do pokonania duże odległości.
 • wysokości konstrukcji urządzenia ze złożonym masztem - ważne, aby wysokości sufitów umożliwiały swobodne poruszanie się pojazdów na każdym odcinku drogi transportowej.
 • promieniu skrętu pojazdu - w tym przypadku równie ważne są wymiary wózka. Pomimo zwinności oraz dobrej manewrowości - należy przed zakupem sprawdzić czy budowa pojazdu będzie dostosowana do szerokości dróg transportowych (więcej o tym, ile powinny wynosić w przypadku ruchu jedno i dwukierunkowego przeczytać można w tekście: "Drogi transportowe w magazynie - jak dobrze je rozplanować?").

Ponadto, bardzo ważna podczas zakupu wózków widłowych bocznych jest kwestia finansowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy skonsultować ze sprzedawcą dostępne opcje płatności - takie jak wzięcie urządzenia w leasing czy kredyt na zakup urządzenia.

Gdzie korzysta się z pomocy wózków bocznych?

Jak już kilkukrotnie podkreślono, wózki widłowe boczne wykorzystuje się przede wszystkim w magazynach wysokiego składowania do obsługi wysokich regałów. Idealnie sprawdzają się w:

 • centrach dystrybucji;
 • firmach logistycznych;
 • marketach i hurtowniach budowlanych;
 • sklepach z wyposażeniem domu i meblowych.

Wózki widłowe boczne są przydatne wszędzie tam, gdzie odbywa się magazynowanie towarów na dużą skalę; gdyż umożliwiają sprawną obsługę wielu ładunków w krótkim czasie.

Uprawnienia na wózek widłowy boczny

Przed zakupem wózka bocznego do firmy, należy koniecznie upewnić się, czy pracownik wyznaczony do jego obsługi posiada ważne i aktualne uprawnienia UDT na wózki widłowe. Tym bardziej, że od 2018 roku nie ma już możliwości wydawania imiennych zakładowych uprawnień na obsługę wózków jezdniowych unoszących. Jedynym sposobem zdobycia dokumentu jest pozytywne zaliczenie egzaminu na wózki przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Jednak, co ważne, nawet w przypadku oficjalnie zdobytych dokumentów, należy pamiętać, że okres ich ważności jest określony obecnymi przepisami na 5 lub 10 lat (w zależności od typu uprawnień).

uprawnienia na wózki boczne

Co jeśli pracownik nie posiada zezwolenia na operowanie wózkami bocznymi?

W przypadku, gdy pracownik oddelegowany do obsługi wózka bocznego nie posiada państwowych uprawnień UDT, musi on niezwłocznie uzupełnić braki. Prowadzenie wózka bocznego (tak jak i innych pojazdów unoszących) bez aktualnych uprawnień, podlega karze finansowej.
W jaki sposób można uzyskać niezbędne dokumenty? Wystarczy zapisać się na kurs obsługi widlaków w jednym z popularnych ośrodków szkoleniowych, zdobyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy operatora, a następnie zaliczyć dwuczęściowy egzamin przed komisją UDT. Ważne jest, iż praktyczna część egzaminu polega na wykonaniu kilku prostych manewrów, warto zatem wcześniej poćwiczyć operowanie wózkiem bocznym.

Ile kosztuje wózek widłowy boczny?

Tak samo jak w przypadku innego rodzaju wózków jezdniowych unoszących, tak i w tym - ostateczny koszt zakupu wózka bocznego zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in:

 • marka pojazdu;
 • rok produkcji;
 • model urządzenia i jego parametry;
 • dodatkowe usługi np. korzystanie z pomocy autoryzowanego serwisu wózków, czy też przygotowanie i przegląd pojazdu przed rejestracją w UDT.

Standardowa cena, jaką trzeba zapłacić za wózek widłowy boczny (bez żadnych przedłużonych gwarancji czy dodatkowych usług) to od ok. 150 tysięcy złotych netto.

Przedsiębiorcy, których nie stać jednorazowo na tak duży wydatek mogą skorzystać z innego typu rozwiązań:

 • kupić sprzęt na raty;
 • postarać się o dofinansowanie na zakup urządzenia;
 • kupić używany wózek widłowy boczny (tańszy o nawet 30-50%);
 • wynająć pojazd na określony czas.

Inna opcją jest także skorzystanie z opcji leasingu.


Wózek widłowy boczny - podsumowanie


Wózki widłowe boczne to urządzenia idealnie sprawdzające się w obsłudze magazynów wysokiego składowania. Są wydajne, a przy tym stosunkowo niedrogie w utrzymaniu. Elektryczny napęd pozwala im na pracę w zamkniętych pomieszczeniach, a wyjątkowa zwrotność i kompaktowa budowa wspomagają sprawne poruszanie się po wąskich magazynowych korytarzach.

wózek widłowy boczny - podsumowanie

Wózki widłowe boczne  znajdziesz przechodząc tutaj > wózki widłowe wysokiego składowania.