Sztaplarka elektryczna - o czym należy pamiętać podczas zakupu?

Sztaplarka elektryczna - o czym należy pamiętać podczas zakupu?

W poprzednim artykule “Wózek magazynowy - zastosowanie, rodzaje, konserwacja” przedstawiliśmy Wam różnorodne typy urządzeń, będących maszynami użytecznymi w magazynach. Reprezentantem jednego z typów wózków magazynowych były wózki widłowe elektryczne, czyli nic innego jak tytułowe sztaplarki.

Nazwa sztaplarka wywodzi się od słowa sztapel - oznaczającego ułożony warstwowo ładunek. Początkowo mianem sztaplarek określało się przede wszystkim maszyny pracujące w portach morskich, służące do pobierania ładunków ze statków i okrętów. Współcześnie, określenie to jest stosowane już w bardziej szerokim zakresie i dotyczy wózków widłowych czołowych o różnym napędzie.

Rodzaje sztaplarek elektrycznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje sztaplarek elektrycznych, o różnym udźwigu, czy zasięgu maksymalnym wysięgnika. Co istotne, urządzenia tego typu mogą różnić się między sobą także:

  • maksymalnym napięciem baterii;
  • czasem ładowania baterii;
  • sposobem wymiany akumulatora;
  • a nawet budową i wagą.

Poniżej omówimy pokrótce wszystkie wymienione parametry.

rodzaje-sztaplarek-elektrycznych


Udźwig

Jeśli chodzi o udźwig maksymalny sztaplarek elektrycznych, to dysponują one (w zależności od typu i rodzaju) możliwością unoszenia ładunków o wadze maksymalnej od ok 1 tony do 8 ton.

Maksymalna wysokość unoszenia

Sztaplarki elektryczne mają zdecydowanie większy zakres unoszenia niż wózki paletowe elektryczne, jednak zwykle w tej czynności nie mogą równać się z wózkami widłowymi wysokiego składowania.
W przypadku maksymalnej wysokości unoszenia dla sztaplarek elektrycznych wiele zależy od rodzaju zamontowanego masztu - maksymalna wysokość unoszenia dla tego typu pojazdów to zwykle ok 6,5 - 7 metrów, co umożliwia im sprawną obsługę magazynów średniego składowania.

Maksymalne napięcie baterii

W przypadku mocy sztaplarki elektrycznej wyróżnia się trzy możliwości:

  • urządzenia o mocy 24 V;
  • urządzenia o mocy 48 V;
  • a także maszyny o mocy 80 V.

Oczywiście, im większa moc silnika, tym bardziej wydajna praca.

Czas ładowania baterii w sztaplarce elektrycznej

Czas ładowania akumulatora w sztaplarce elektrycznej zależy od stopnia jej rozładowania, a nierzadko także od typu ładowarki. Bardzo ważne jest, iż baterie nie powinny być rozładowywane w stopniu większym niż 80% ich pojemności znamionowej. Czas ładowania baterii wynosi zwykle od około 12 do 16 godzin.

Sposób wymiany akumulatora

Współcześnie, większość sztaplarek elektrycznych zaprojektowana została z uwzględnieniem wygodnej bocznej wymiany baterii. Jednak w starszych modelach sztaplarek wymiana baterii wcale nie była tak łatwa i szybka, a do jej wyciągnięcia niezbędne było wykorzystanie drugiego wózka lub suwnicy.

Budowa i waga

Elektryczne sztaplarki mogą znacząco różnić się od siebie wymiarami oraz wagą (która jest wprost proporcjonalna do maksymalnego udźwigu).
Istnieje też różnica w konstrukcji sztaplarek elektrycznych - część z nich posiada zamontowane 3 koła, a część 4.

Przed zakupem konkretnego modelu sztaplarki elektrycznej warto dokładnie porównać wszystkie wymienione powyżej parametry, w celu dobranie urządzenia, jak najlepiej dopasowanego do potrzeb firmy.

Nowe czy używane?

nowe-czy-uzywane-sztaplarki

Na odnotowanie zasługuje fakt, iż wśród ofert na sztaplarki elektryczne, coraz częściej pojawiają się także ogłoszenia dotyczące używanych pojazdów.
Dlaczego zakup używanej sztaplarki miałby być korzystny? Głównie i przede wszystkim ze względu na niższą cenę zakupu używanej sztaplarki. A może to być nawet od 30 do ok 50% mniej od oryginalnej ceny rynkowej nowego pojazdu!
Warto pamiętać też, iż w związku z wprowadzeniem konieczności obliczania resursu wózków widłowych, zakup używanego sprzętu nie wiąże się już z ryzykiem zakupu urządzenia w złym stanie technicznym. Wszystkie dane oraz prognozowany okres zdolności pojazdu do pracy przedstawione są w dokumentacji resurs.
Jeśli jesteś zainteresowany ofertą na używane sztaplarki, więcej dowiesz się przechodząc do zakładki używane wózki widłowe na naszej stronie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sztaplarki elektrycznej?

Gdy znajdziesz już idealny model oraz typ sztaplarki elektrycznej, przed samym zakupem, warto zadbać o jeszcze kilka kwestii. Mowa tu między innymi o:

  • dostępnych sposobach finansowania zakupu. Warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zakupu urządzenia na raty, wzięcia w leasing, a może jeszcze jakieś inne dogodne warunki zapłaty?
  • serwisowaniu sprzętu. Dbałość o prawidłowy stan techniczny urządzeń jest bardzo istotna, aby jak najdłużej zachowały swoją żywotność. Warto zawczasu pomyśleć o  tym, wybierając ofertę sprawdzonego Serwisu Wózków Widłowych.
  • możliwości dokupienia dodatkowych części czy osprzętu. Często zdarza się, iż wózek widłowy musi pełnić w firmie kilka różnych funkcji lub też co jakiś czas niezbędna jest wymiana któregoś ze zużytych elementów. Dobrze, wcześniej upewnić się, gdzie będzie można dostać tego typu element, w krótkim czasie i przystępnej cenie.

Przed zakupem konkretnego sprzętu, sprawdź także, czy drogi transportowe uda się przystosować do tego typu urządzenia oraz czy pracownik, który zostanie oddelegowany do obsługi sztaplarki elektrycznej ma właściwe uprawnienia. Tym bardziej, iż zgodnie z ostatnimi zmianami w prawie - operator może obsługiwać wózek tylko i wyłącznie posiadając aktualne, państwowe uprawnienia UDT.

Podsumowanie

podsumowanie

Sztaplarka elektryczna to bardzo wygodny i łatwy w obsłudze wózek widłowy. Dzięki swojemu napędowi może być wykorzystywana w pracach wewnątrz pomieszczeń, a duży wybór dostępnych na rynku modeli sprawia, że łatwo dopasować sprzęt o udźwigu, maksymalnej wysokości unoszenia czy budowie, która będzie dopasowana do potrzeb kupującego.