4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o paleciaku elektrycznym!

4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o paleciaku elektrycznym!

W poprzednim z naszych artykułów omawialiśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące paleciaków ręcznych. Tym razem tematem będzie paleciak elektryczny. Co warto  o nim wiedzieć? Jakie są jego możliwości i czym różni się od pojazdów pozbawionych napędu? Sprawdź!
Paleciak elektryczny stanowi nieco bardziej rozwiniętą i udoskonaloną wersję tradycyjnego ręcznego wózka paletowego. Dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego ma możliwość osiągania lepszych wyników oraz transportowania większej ilości ładunków. Zdecydowaną przewagę w jego przypadku stanowi fakt, iż jego użycie nie wymaga właściwie żadnych nakładów siły. Co jeszcze warto wiedzieć o tych pojazdach? Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się wszystkiego, zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu wózka paletowego elektrycznego.

1. Istnieją różne typu paleciaków elektrycznych

Jeśli wydaje Ci się, że podczas wyboru tego typu pojazdu nic nie może Cię zaskoczyć, nic bardziej mylnego. Istnieją różne typy paleciaków elektrycznych. Według głównego podziału można wyróżnić np.
- paleciaki elektryczne
- paleciaki elektryczne z masztem.
Zastosowanie masztu w paleciaku sprawia, iż zyskuje on nowy charakter. O funkcji masztów w widlakach wspominaliśmy już w publikacji “Maszt do wózka widłowego - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!”. Jak wiadomo, głównym zadaniem tego elementu budowy jest unoszenie, opuszczanie a także stabilne utrzymywanie ładunków na pewnej wysokości. Jak sprawdza się to w przypadku pojazdów, które z założenia unoszą towary na wysokość ok. 20 cm? Dzięki zastosowaniu masztu w wózku paletowym, znacznie poprawiają się jego możliwości maksymalnego unoszenia ładunków.
Wracając jednak do tematu dotyczącego różnych rodzajów paleciaków elektrycznych, można także wyodrębnić kilka ich rodzajów, biorąc pod uwagę komfort pracy operatora. Są to:

  • paleciaki z platformą dla operatora - w przypadku, których osoba obsługująca nie musi prowadzić pojazdu spoza urządzenia. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w przypadku transportowania ładunków na większe odległości w magazynach i na halach. Tego typu pojazdy znaleźć można także w ofercie dealera marki Cesab.
  • paleciaki z miejscem dla operatora - jest to najbardziej wygodny rodzaj tego typu pojazdów, w którym pracownik może zająć fotel  w trakcie obsługi, a tym samym odciąża kręgosłup.

Jak widać, na rynku istnieje duży wybór paleciaków elektrycznych - warto zadbać o wybór właściwego!

terminy-przegladow-paleciakow-elektrycznych

2. Terminy przeglądów paleciaków elektrycznych

Paleciaki elektryczne jako pojazdy jezdniowe podnośnikowe podlegają kontrolom Urzędu Dozoru Technicznego, tym samym wymaga się aby ich stan był kontrolowany i systematycznie sprawdzany. Istnieją różne rodzaje przeglądów, z których najbardziej podstawowym jest codzienny przegląd urządzeń, który powinien być przeprowadzany przed objęciem oraz po zakończeniu zmiany przez operatora.
Kontrole innego typu to:
- przeglądy konserwacyjne;
- przeglądy okresowe.
Przeglądy konserwacyjne paleciaków elektrycznych mają na celu wyeliminowanie ewentualnych usterek czy błędów, zabezpieczenie pojazdu przed szkodliwymi czynnikami oraz zapewnienie pracownikom sprawnego i bezpiecznego sprzętu.
Jak często powinny się odbywać przeglądy konserwacyjne wózków paletowych?

  • paleciaki elektryczne sterowane spoza pojazdu, podlegają pod dozór ograniczony - ich przeglądy powinny odbywać się co 60 dni;
  • paleciaki o napędzie elektrycznym z miejscem dla operatora są urządzeniami o pełnym dozorze technicznym, co oznacza, że ich przeglądy muszą być przeprowadzane co 30 dni.

Badanie okresowe ma na celu określić ogólną przydatność pojazdu do pracy, prawidłowe prowadzenie dokumentacji, systematyczność przeglądów oraz to, czy na bieżąco wprowadzane są wszystkie zalecenia dotyczące napraw itp.
Przeglądy okresowe są przeprowadzane wyłącznie dla urządzeń o pełnym dozorze technicznym - raz w roku.

3. Ograniczenia prędkości dla paleciaków

Paleciaki elektryczne w ofercie marki Cesab rozwijają prędkości od 4. do nawet 16. km/h (bez ładunku) - czy oznacza to, że pojazdy mogą swobodnie poruszać się z taką prędkości w każdym środowisku? Odpowiedź brzmi - nie. Paleciaki elektryczne, tak jak i inne pojazdy podnośnikowe posiadają ograniczenia prędkości, do których muszą stosować się w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz przewożonych ładunków w miejscu pracy.
Jakie są ograniczenia prędkości dla elektrycznych paleciaków?
- do 3km/h na przestrzeni gdzie paleciaki dzielą przestrzeń razem z pracownikami poruszającymi się pieszo, także w miejscach o widoczności, która w znacznym stopniu utrudnia sprawne i płynne poruszanie się;
- do 6km/h w halach produkcyjnych,
- do 12 km/h na zewnątrz, w pobliżu budynków, na placach przyzakładowych.
Każdorazowo warto także pamiętać o tym, aby prędkość dostosowana była do warunków i możliwości, panujących czy to wewnątrz, czy na zewnątrz zakładu pracy/ magazynu.

4. Koszt zakupu paleciaka elektrycznego

koszt-paleciaka-elektryczne


Na początku niniejszego artykułu wymieniono różne typy wózków paletowych o napędzie elektrycznym. Ich cena zależy oczywiście bezpośrednio od rodzaju, modelu oraz parametrów konkretnego sprzętu.
W przypadku nowego paleciaka elektrycznego - decydując się na zakup należy się liczyć z kwotą od ok. 20 000 zł wzwyż. Oczywiście cena tego typu pojazdu w dużej mierze zależy także od jakości wykonania, dodatkowych elementów wyposażenia - jak choćby:
- system dostępu PIN;
- zaawansowany system wspomagania układu kierowniczego;
- platformy lub fotela operatora.
W przypadku zakupu elektrycznego paleciaka, warto dopytać także o dogodne sposoby finansowania zakupu, gwarancję, ubezpieczenie czy też możliwość serwisowania pojazdu.
Przedsiębiorców, których nie stać obecnie na zakup nowego urządzenia, zapraszamy do zapoznania się z ofertą wózków widłowych używanych i bezpośredniego kontaktu.

Podsumowanie

Paleciaki elektryczne stanowią doskonałe usprawnienie codziennej pracy zarówno na terenie magazynów, jak i hal produkcyjnych, czy na powierzchniach sklepowych. Ich widocznymi i odczuwalnymi zaletami jest brak konieczności zastosowania siły fizycznej podczas obsługi oraz niewielkie rozmiary, dzięki którym wózki te z łatwością mogą poruszać się nawet w wąskich i stosunkowo trudno dostępnych korytarzach.
Inną z niewątpliwych zalet elektrycznych paleciaków jest ich atrakcyjna, niska w porównaniu z wózkami czołowymi, cena.