Maszt do wózka widłowego - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Maszt do wózka widłowego - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

W poprzednich artykułach na naszym blogu opisaliśmy już najważniejsze fakty dotyczące opon oraz wideł do wózków, tym razem na celownik bierzemy maszt do wózka widłowego. Chcecie wiedzieć o nim więcej? Zapraszamy do lektury!


Maszt do wózka widłowego jest jednym z elementów budowy tradycyjnego wózka podnośnikowego czołowego. Jego zadaniem jest unoszenie, utrzymanie oraz opuszczenie transportowanego ładunku. Maszt zamontowany jest pionowo z przodu pojazdu. Jego rolę dla operacji wykonywanych przez wózki podkreślał zawsze product manager wózków Cesab - Gianluigi Di Bella, mówiąc, iż to właśnie maszt wpływa bezpośrednio na wydajność oraz skuteczność wykonywania wszelkich operacji przeładunkowych. Wraz z karetką, łańcuchami i widłami, maszt do wózka widłowego tworzy układ podnoszenia.

Rodzaje masztów do wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych z masztem

Istnieją trzy podstawowe rodzaje masztów do wózków widłowych (ich znajomość jest także niezbędna do pozytywnego zaliczenia kursu na wózki widłowe).
1. Maszt Standardowy Simplex;
2. Maszt typu Duplex;
3. Maszt typu Triplex.

Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje masztów?

W przypadku standardowego pojedynczego masztu do wózka widłowego typu Simplex, karetka pojazdu jest unoszona jednocześnie wraz z ramą masztu wewnętrznego. Wysokość podnoszenia jest ograniczona i raczej niewielka.
Jeśli chodzi natomiast o maszt typu Duplex - karetkę unosi wysuwany siłownik, umieszczony w ramie wewnętrznej pojazdu, po czym dopiero następuje uniesienie ramy wewnętrznej przez dwa boczne siłowniki. Jest to rozwiązanie charakterystyczne dla wózków widłowych o dużym udźwigu.
Z kolei maszt do wózka widłowego Triplex wyposażony jest w aż dwie ramy wewnętrzne. To za ich sprawą znacznie zwiększa się maksymalna wysokość podnoszenia ładunku przez pojazd.

Rodzaje wózków widłowych z masztem

Jak zaznaczyliśmy, maszty są jednymi z podstawowych elementów budowy wózka widłowego czołowego, nie oznacza to jednak, że występują one tylko i wyłącznie w wózkach czołowych. A wręcz przeciwnie!
W maszty są także wyposażone wózki widłowe wysokiego składowania, których codzienna praca wymaga osiągania dużej wysokości podnoszenia; a nawet wózki paletowe elektryczne.

Gdzie wykorzystuje się wózki z masztem?

Wózki z masztem pojedynczym wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wykonywane są prace załadunkowe oraz rozładunkowe na niskim poziomie. Minimalna wysokość pojazdu jest szczególnie istotna w przypadku niskiego sufitu, niskich drzwi wejściowych czy pracy na zakrytych samochodach.
Z kolei pojazdy z potrójnym masztem z powodzeniem nadają się do wykonywania nawet najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań. Wykorzystywane są w centrach dystrybucji, magazynach oraz halach produkcyjnych. Gwarantując najlepsze osiągi i doskonałą wydajność pracy.

Jak wybrać maszt do wózka widłowego?

W celu wyboru nowego masztu do wózka widłowego trzeba przeanalizować dwie najważniejsze kwestie, które zaważą bezpośrednio na podejmowanej decyzji:
1. Jaka jest wysokość pomieszczenia, w którym porusza się i pracuje wózek?
2. Na jaką wysokość będą podnoszone ładunki?
Warto zwrócić także uwagę, czy trasa jaką na co dzień pokonuje wózek nie wymaga przejazdu przez niżej osadzoną futrynę drzwi, lub pomieszczenie o niżej usytuowanym suficie, pozwoli to sprecyzować jaka musi być wysokość obniżonego masztu.
Natomiast w przypadku unoszenia ładunków, w celu oszacowania pomiarów, do wysokości najwyższego regału magazynowego warto dodać ok. 20 cm. Odległość ta pozwoli później na bezpieczne i precyzyjne wykonanie manewru załadunku czy rozładunku towaru.

Podsumujmy zatem, na czym skoncentrować się wybierając maszt do wózka widłowego:
- odpowiedniej wysokości podnoszenia;
- zapewnieniu dobrej widoczności;
- bezproblemowej obsłudze;
- bezpiecznym i stabilnym montażu masztu;
- redukcji hałasu oraz drgań;
- trwałości.

Wszystkie te cechy łączą w sobie maszty, wykorzystywane i zamontowane w wózkach widłowych marki Cesab.

Jak sprawdzić czy maszt w wózku widłowym działa poprawnie?

Jak sprawdzić czy maszt w wózku widłowym działa poprawnie?

Jeśli decydujesz się na zakup używanego wózka widłowego, bardzo ważne jest sprawdzenie stanu masztu. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim sprawdź czy sekcje masztu oraz karetka nie są w jakiś sposób nienaturalnie odkształcone, nie posiadają mechanicznych uszkodzeń, wgnieceń czy pęknięć.
Poza oczywistymi, widocznymi gołym okiem usterkami, przed zakupem wózka, należy koniecznie przetestować cały układ podnoszenia maszyny. W tym celu warto przeprowadzić krótką próbę, polegającą na uniesieniu ładunku o maksymalnej dopuszczalnej dla pojazdu i jego wideł ciężkości na maksymalną dozwoloną wysokość podnoszenia. Jeżeli układ podnoszenia działa prawidłowo - ładunek nie powinien opadać więcej niż 1cm na 1 minutę.
Każda z opisanych powyżej usterek (czy to mechaniczne uszkodzenia, czy wady układu podnoszenia) mogą wpływać bezpośrednio na wydajność wózka widłowego, ale także na samo bezpieczeństwo ładunku oraz operatora. Wszystkie awarie i usterki, mogące mieć jakikolwiek negatywny wpływ na sprawność pojazdu wymagają natychmiastowego usunięcia, najlepiej korzystając z usług sprawdzonego serwisu wózków widłowych. W przypadku braku ich systematycznego usuwania i kontroli, należy liczyć się z odmowną decyzją komisji Urzędu Dozoru Technicznego w sprawie dopuszczenia wózka do użytkowania.

Gdzie kupić maszt do wózka widłowego?

W przypadku, gdy wystąpi konieczność zakupu nowego masztu do wózka widłowego, warto skontaktować się bezpośrednio z serwisem wózków widłowych, który nie tylko zamówi niezbędną część, ale także dokona jej sprawnej wymiany. Wykwalifikowani technicy w krótkim czasie kompleksowo zadbają o przywrócenie pojazdu do pełnej sprawności.
Tę samą radę można wykorzystać w przypadku, gdy zakup nowego masztu do wózka jest prywatną decyzją, podyktowaną oczekiwaniami jakie mamy w stosunku do wydajności i zwiększenia efektywności sprzętu.
Większość serwisów jest doskonale zaopatrzona w części zamienne, a także wszystkie niezbędne w wózkach elementy. Dzięki międzynarodowej współpracy z producentami mogą zagwarantować niższe, konkurencyjne ceny na oryginalne akcesoria, osprzęt i części.

Maszty w wózkach widłowych Cesab

Maszty w wózkach widłowych Cesab

Tworząc wózki widłowe marka Cesab dba o to, by każdy, nawet najmniejszy element wykonany był z należytą jakością. W naszych wózkach widłowych wykorzystujemy podkładki dystansujące, które dzięki redukcji tarcia (przy jednoczesnym braku luzów w konstrukcji masztu) sprawiają, że utrzymuje on stabilną pozycję.
Stal, której używamy w produkcji masztów jest poddawana specjalnej obróbce termicznej, która zapewnia mu mocną konstrukcję oraz odporność na zniszczenia i zużycie.

Podsumowanie

Maszt do wózka widłowego stanowi bardzo istotny element budowy. To właśnie on, będąc częścią układu podnoszenia, odpowiada za sprawny i bezpieczny proces podnoszenia oraz opuszczania transportowanego ładunku.
Koniecznie należy dbać o jego prawidłowy stan, niwelując tym samym ryzyko jakichkolwiek zagrożeń oraz działając korzystnie na podniesienie wydajności pracy sprzętu.